More

  Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3 Kaynak Kodları Sızdırıldı İddiası

  Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3 Kaynak Kodları Sızdırıldı İddiaları

  CD Projekt Red’in sevilen oyunları Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3’ü kaynak kodlarının sızdırıldığı iddiası oyun camiasını derinden sarstı. Anonim bir kaynak tarafından belirtilene göre, sevilen iki yapımın kaynak kodlarını içeren arşivlerin şifreleri çözülmüş durumda.

   

  CD Projekt Red, The Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 Sızıntı İddiaları

  The Witcher 3 ve Cyberpunk 2077’nin kaynak kodlarının bulunduğu arşiv dosyalarının bir süre önce internet ortamına düştüğü fakat şifrelerinin çözülemediği iddia ediliyor. Şimdi ise dosyaların şifrelerinin çözüldüğü ve dosyaların herkese açık hale geldiği belirtiliyor. Şimdilik bu iddiaların doğruluğuna kuşku ile yaklaşılıyor. Şayet, doğru olduğu takdirde görsel içerikli kanıtlar internet ortamındaki yerini alması an meselesi. Şirketleri maddi oranda çok büyük zarara soktuğu bilinen bu sızıntıların, sadece bir iddia olması umut ediliyor.

   

  Oyun Şirketleri ve Kaynak Kodlarının Önemi

  Bu noktada, sızıntılar şirketler için oldukça hassas bilgilerin ifşa olması anlamına geliyor. Buna göre, oyun dünyası tarafından son derece zararlı görülen sızıntılar, şirketleri oldukça büyük çaplı zararlara sokabiliyor. Bildiğiniz üzere yakın zamanda yaşanan GTA 6 sızıntılarının, şirkete mal olduğu zararı unutmamamız gerekli.

  Bu türde yaşanan sızıntıların, oyunun geliştirilme aşamasında verilen onca emeğin korunmasını oldukça zorlaştırıyor. Yapımların kaynak kodlarının erişime açılması, oyununun geliştirilme detaylarını ve hatta korsan üretim yapılabilmesi sorunu yaratıyor. Şimdilik, henüz iddia boyutunda olan bu durum oldukça üzüntü yarattı. Bu tatsız olay, şirketlerin siber güvenliği ve veri koruma politikalarının ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.

   

  Oyun Endüstrisi Uzmanlarının Yorumları

   

  Uzmanlar yaşanan sızıntıların, geliştiricilerin açık kaynaklı yollara başvurmasına sebep olacağını ön görüyor. Böylece, kaynak kodlarının herkese açık olması birçok açıdan olumlu sonuçlar doğurur. Bu durumda, şeffaf kodlar hata düzeltme ve iyileştirmelerinde önemli bir rol oynayabilmesi söz konusu. Olumsuz tarafta ise bu tür açık kaynak kodlarının yaratacağı sorunlar yer alıyor. Açık kaynaklı kodlar, telif hakları ve fikri mülkiyet haklarında oldukça önemli sorunlar doğurabilir.

  Tüm oyun endüstrisi için oldukça kritik bir durum olan sızıntıların zaman içinde çoğaldığı rahatlıkla görebiliyor. Bu sebeple, şirketler tarafından daha sıkı önemler alınmalı. Sonuç olara, güvenlik önlemlerinin artırılması ve koruma stratejilerinin düzenli olarak güncellenmesi bu sorunların önüne geçer. 

  Son Habeler

  spot_imgspot_img

  Bu haberler ilginizi çekebilir

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  spot_imgspot_img